Last update: 16:31BallinaMarketinguImpressumKontaktZhurnal MobileFacebookRSS
Platforma MaqedoniaPlatforma KosovėPlatforma Shqipėri
22.07.2014   -   10:36
Ēfarė kanė thėnė Mandela, Gandi, Ajnshtajni... rreth luftės nė Palestinė?
22.07.2014   -   10:18
Makina pėrplas adoleshentin dhe ikė nga vendi i ngjarjes
22.07.2014   -   08:47
Shefi i Ligės arabe porositi qė Hamasi ta pranojė armėpushimin
LAJME NGA KOSOVA
Polici vrau kandidatin e AAK-sė
Prishtinė, Skenderaj, 2 nėntor – Kandidati i AAK-sė pėr Asamblenė Komunale tė kenderajt, Bekim Birinxhiku, ėshtė vrarė nga njė polic i Kosovės. Dorasi ndaj viktimės ka shtėnė me revole zyrtare, bėjnė tė ditur burime tė policisė.
Vrasja ka ndodhur nė Skenderaj, afėr xhamisė.

Dėshmitarėt kanė thėnė, se Birinxhiku ishte duke folur me telefon, kur nė tė ishte shtėnė nga njė veturė nė lėvizje.
Bekim Birinxhiku, ėshtė dėrguar me tė shpejt nė QKMF-nė e Skėnderajt, por mjekėt vetėm sa e kanė konstatuar vdekjen e tij.

Bekim Birinxhiku (37) ishte njė prej luftėtarėve tė parė tė UĒK-sė. Gjatė luftės, ai ishte plagosur dy herė, ndėrsa pas lufte, ai bashkė me familjarėt e tij kishte zhvilluar njė biznes, nė tė cilin ishte treguar i suksesshėm. Nė zgjedhjet e 3 nėntorit, AAK-ja dega nė Skėnderaj e pati kandiduar Birnxhikun pėr kėshilltar komunal tė Skėnderajt. Ai ėshtė vrarė vetėm disa orė para se tė fillonte procesi i zgjedhjeve.

Zėdhėnėsi pėr informim i Policisė sė Kosovės, Brahim Sadriu e ka konfirmuar faktin se, kandidati i AAK-sė, Bekim Birinxhiku ėshtė vrarė nga njė pjesėtarė i policisė sė Kosovės.

“Po ėshtė e vėrtet qė viktima ėshtė vrarė nga njė pjesėtarė i Policisė sė Kosovės mirėpo i cili ka qenė jashtė detyrės zyrtare dhe nuk ka tė bėjė asgjė lidhur me ndonjė konflikt pune. Pėr tash kjo ėshtė e tėra qė mund tė them”, ka thėnė Sadriu pėr “Zėrin”.

Ndėrkohė policia e Kosovės do tė dalė shumė shpejtė me njė raport tė detajuar rreth kėsaj ngjarje.

Ngushėllime familjes, Birinxhiku i kanė shprehur zyrtarėt e AAK-sė, nė krye me kryetarin Ramush Haradinaj. Ndėrkohė zėdhėnėsi i AAK-sė, Ernest Luma, ka thėnė se ende nuk janė nė dijeni nėse kjo ngjarje mund tė ketė prapavijė politike.

“Ne porsa morėm lajmin e dhimbshėm pėr vrasjen e kandidatit tonė, Bekim Birinxhiku i cili ka qenė edhe ushtarė i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Kjo ėshtė njė ngjarje e rėndė e cila na ka prekur tė gjithėve”, ka thėnė Luma.

“Megjithatė ne ende nuk dimė asgjė mė shumė rreth asaj se kush dhe pėrse ka ndodhur kjo ngjarje e rėndė. Asnjėherė nuk mund tė pėrjashtohet asgjė, mirėpo ėshtė ende herėt pėr tė paragjykuar nėse kjo ngjarje ka prapavijė politike ose”, ka pėrfunduar Luma.
publikuar mė 02.11.201318:11 nga A.F.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Vritet nė Skėnderaj, Bekim Birinxhiku
Prishtinė, 2 nėntor - Persona tė panjohur kanė vrarė Bekim Birinxhikun, 38-vjeē, nga Qubreli i Skėnderajt, ish-luftėar, invalid i luftės sė UĒK-sė dhe kandidat i AAK-sė pėr kėshilltar komunal, tė shtunėn rreth orės 16:15 minuta.

Dėshmitarėt kanė thėnė, se Birinxhiku ishte duke folur me telefon, kur nė tė ishte shtėnė nga njė veturė nė lėvizje.

Gjithnjė sipas dėshmitarėve, ai ishte ftuar me telefon nga persona tė panjohur qė tė takohėshin me ta nė parkingun e xhamisė dhe pa mbėrritur nė vend ishte shtėnė nė tė. Bekim Birinxhiku, ėshtė dėrguar me tė shpejt nė QKMF-nė e Skėnderajt, por mjekėt vetėm sa e kanė konstatuar vdekjen e tij, transmeton Zėri.

 Nė Stacionin e Policisė nė Skėnderaj nuk ka dhėnė asnjė hollėsi, pėrveē qė e kanė konfirmuar rastin. Pėr motivin qė ka ēuar deri te kjo ngjarje tragjike, tani pėr tani nuk dihet. Bekim Birinxhiku ishte njė prej luftėtarėve tė parė tė UĒK-sė, ndėrsa ishte i sistemuar nė rajonin e Zonės Operative tė Dukagjinit.

Gjatė luftės, ai ishte plagosur dy herė, ndėrsa pas lufte, ai bashkė me familjarėt e tij kishte zhvilluar njė biznes, nė tė cilin ishte treguar i suksesshėm. Nė zgjedhjet e 3 nėntorit, AAK-ja dega nė Skėnderaj e pati kandiduar Birnxhikun pėr kėshilltar komunal tė Skėnderajt. Ai ėshtė vrarė vetėm disa orė para se tė fillonte procesi i zgjedhjeve.
(7.038 herė i lexuar)     publikuar mė 02.11.201317:09 nga A.F.
KOMENTI
Emri dhe mbiemri
E-mail adresa
Komenti *
Submit code *
4524
 
LAJMET E FUNDIT
Ekskluzive: Arrihet Marrėveshja LDK-AAK-Nisma dhe Vetėvendosje
Tė martėn e ardhshme mund tė ngritet aktakuzė kundėr Hashim Thaēit?
Haradinaj: Nuk ka kthim nė pikėn zero
Vrasja e Elvis Pistės- s'ka asnjė tė dyshuar, nuk dihet as motivi
Sipas MPJ-sė Kosovėn e kanė njohur vetėm 96 shtete e jo 107
Kėshilli i Europės: Kosova nuk ka heqje vizash kėtė vit, ka ende punė pėr tu bėrė
Grabovci: Po vazhdon zhvillimi i vendit, ky ėshtė Misioni i Ri
Thaēi: Faleminderit pėr ata qė u pėrfshinė nė legjitimimin e shtetėsisė sė Kosovės
Kushtetuesja vendos brenda javės
Qeverisja gjithėpėrfshirėse, opsion real
Lista “Srpska” pranon Republikėn e Kosovės!
Ymeri: Ja pse Vetėvendosje e refuzoi postin e kryeministrit, tė ofruar nga PDK
Kryeprokurori Williamson, megjithatė nuk e takon Thaēin
Haradinaj: S’ka kthim nė piken zero - shumė shpejt e formojmė Qeverinė e re
Haradinaj dhe Limaj takohen nė zyrėn e Kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės
LAJMET MĖ TĖ LEXUARA
Thaēi: Prej 4 marsit i kemi thėnė po dokumentit
Kuvendi ratifikon Marrėveshjen-VV sot nė demonstratė
Protestė kundėr miratimit tė projektligjit pėr amnisti
Zvicra ‘zyrtarizon’ gjuhėn shqipe
AKSH del “publikisht” me maska (Video)
+383-ky ėshtė kodi telefonik i Kosovės
Vazhdojnė takimin, pas pėrplasjeve me zėra tė lartė
Dacic: Pse nuk pati flamuj te Kosovės nė Preshevė? (VIDEO)
Pesė ish-komandantė tė UĒK-sė arrestohen pėr krime lufte
Lapidari “bie” sot ose nesėr!?
Raporti i Obama’s: Haradinaj kishte lidhje me Naser Kelmendin
"Kryeministėr Daēiq, a po flini qetė?"
Zyrtare: Kosova bllokon gjitha mallrat nga Maqedonia
Mijėra shqiptarė protestuan nė Preshevė (VIDEO)
Zvicėr: Ekzekutohet shqiptari nė prani tė fėmijėve
"Seriali Duda 2" - Vajza qė s'i tutet EULEX-it
Jeremic e koriti Serbinė nė Nju Jork
Kryetari i Prizrenit nė gjykatė-nis procesi gjyqėsor ndaj tij e pesė drejtorėve
Takimi i radhės nė ora 22:00, vendimi i Beogradit deri nė fund tė javės
Arrihet marrėveshja Kosovė-Serbi
Tė gjitha tė drejtat e pėrmbajtjes nė kėtė portal janė tė rezervuara.
Ndalohet ribotimi i pėrmbajtjes (lajmeve dhe tė gjitha shkrimeve tė tjera) pa lejen me shkrim tė portalit « Zhurnal ».
Ēdo pėrdorues publik i pėrmbajtjes sonė pa autorizimin e posaēėm nga « Zhurnal » rrezikon tė ballafaqohet me ligjin.
  ZHURNAL