Last update: 08:42BallinaMarketinguImpressumKontaktZhurnal MobileFacebookRSS
Platforma MaqedoniaPlatforma KosovėPlatforma Shqipėri
19.08.2014   -   22:23
Pėrplasen dy aeroplanė ushtarak italianė
19.08.2014   -   20:35
Arrestohen 25 nėpunės policorė qė pėrgjuan pa leje
19.08.2014   -   10:15
Kapen 1.3 kg ari nė aeroportin e Shkupit
MEDICINA
Ilaēi qė “vret” aknet pėr vetėm pesė minuta
Hulumtimi mė i ri shkencor ka treguar qė bimėt shėruese ndonjėherė munden denjėsisht tė zėvendėsojnė preparatet mjekėsore. Kėshtu shkencėtarėt kanė vėrtetuar qė trumza (Thymus vulgaris) tė cilėn zakonisht e gjejmė nė specialitetet mesdhetare – mund t’u ndihmojė njerėzve qė kanė probleme me akne. Ilaēi shėrues nė veēanti u bėn mirė individėve te tė cilėt pėr shkak tė ndjeshmėrisė sė lėkurės, shfaqet reaksioni irritues nė kremrat antibakteriale.

Pėr tė vėrtetuar nėse ilaēi shėrues nė tė vėrtetė mund tė ndihmojė aknet, shkencėtarėt kanė testuar efektin e ekstraktit tė tij alkoolik nė P. Aknes – bakterin i cili shkakton aknet, respektivisht nxit infeksionet e poreve tė lėkurės. Rezultatet e testimit kanė treguar qė tinktura bimore e fituar nga trumza vret bakteret vetėm pas pesė minutash veprimi.
(47.661 herė i lexuar)     publikuar mė 18.04.201217:25 nga X.J.
KOMENTI
genti lumani, 18.10.2012, 23:54
(496)
pershendetje une kam pucra ne hunde edhe pjesa ne hunde me eshte bere e kuqe ju lutem cfar me rekomandoni.
Emri dhe mbiemri
E-mail adresa
Komenti *
Submit code *
2748
 
LAJMET E FUNDIT
Lėng pėr dobėsim
Stresi shkaktari kryesor i diabetit
Rrushi i zi lufton sulmet nė zemėr
Ushqimet proteinike me bazė jo mishi
Ushqehu me ngjyra
Mjalti dhe qumėshti, kundėr pagjumėsisė
3 ushtrime, pėr 3 shqetėsime
Cilėsia e lėkurės varet nga ushqimi
Mbipesha rrezik pėr kancerin
Mė shumė se njė milion vdekje nė vit pėr shkak tė kripės
Si ta shpejtoni metabolizmin tuaj?
Stresi tek femrat dhe meshkujt!
Lėng pėr rėnie nga pesha
Njė recetė kundėr pagjumėsisė
Ēfarė tregojnė rrudhat tek njerėzit
LAJMET MĖ TĖ LEXUARA
6 Kėshilla si tė djegim dhjamin e barkut
Era e keqe e gojes ,shkaqet dhe mjekimi
20 sėmundjet qė shėrohen nga banania
Pema e cila do t’jua shpėtojė fytin
Hithra dhe dobite shendetsore
Ilaēi i shpejt pėr hundėn e zėnė
Kėshilla pėr tė zvogėluar stomakun
Lemza, sėmundja e stomakut
BIMĖT KURUSE NGA NATYRA
Si t’i hiqni shtresat yndyrore gjatė gjithė vitit
Zbulohen parazitė malarieje rezistues ndaj ilaēeve
Pesė mėnyra pėr tė forcuar trurin
5 hapa pėr tė mposhtur peshėn
Pjepri i hidhur shėron tumoret mė tė rrezikshme
Pse ėshtė e mirė qepa e re
Ushqimet pėr kujtesė mė tė mirė
Mjalte dhe kanelle kunder kolesterolit
BIMĖT KURUESE DHE DIKIMET E TYRE POZITIVE PĖR SHĖNDETIN E NJERIUT
A e dini pėr ēfarė ėshtė e mirė avokado?
Kjo dietė nxit kancerin
Tė gjitha tė drejtat e pėrmbajtjes nė kėtė portal janė tė rezervuara.
Ndalohet ribotimi i pėrmbajtjes (lajmeve dhe tė gjitha shkrimeve tė tjera) pa lejen me shkrim tė portalit « Zhurnal ».
Ēdo pėrdorues publik i pėrmbajtjes sonė pa autorizimin e posaēėm nga « Zhurnal » rrezikon tė ballafaqohet me ligjin.
  ZHURNAL